آموزش کامل اجرای کناف

آموزش کامل اجرای کناف

اگر به دنبال منبعی به عنوان آموزش کامل اجرای کناف روی سقف و دیوار می گردد، پس به مرجع خوب و کاملی رسیده اید. چرا که آذین پیمان در این مقاله به سراغ آموزش مراحل اجرای کناف روی سقف و اجرای کناف روی دیوار و بررسی انواع کناف ها، نکات مهم و اجزای اصلی کناف کاری رفته ایم. پس برای اینکه همه چیز را در مورد آموزش اجرای کناف بدانید، این پست را از دست ندهید.

آموزش کناف برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که قصد دارند در زمینه کناف کاری فعالیت خود را آغاز و روز به روز پیشرفت کنند؛ باید آموزش اجرای کناف را هم به صورت تئوری و هم عملی فرا بگیرند. قطعا کناف کاران آماتور، بعد از آموزش کامل کناف کاری و با به کارگیری ایده و خلاقیت های منحصر به فرد و طرح های جدید و جذاب در کناف کاری می توانند مشتریان زیادی را به خود جذب کنند. مخصوصا در این چند سالی که صنعت ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی روزانه پولساز و محبوب می شود و صاحب ملکان چه بخواهند چه نخواهند باید همراه این صنعت پیش بروند.

به طور کلی با توجه به بروز بودن متدهای اجرایی کناف کاری در کیش، سادگی در اجرا، زیبایی و مقرون به صرفه بودن آن، نیاز اجرای کناف برای سقف پذیرایی، سقف آشپزخانه، اتاق و دیگر بخش های خانه و همچنین اجرای کناف سقفی و دیواری در بین ادارات، شرکت ها، هتل ها، رستوران ها، ویلا ها و … به شدت احساس می شود. مجری که در این زمینه توانمند و مسلط باشد قطعا می تواند درآمد خوبی کسب کند. پس شما به عنوان یک فرد تازه وارد، در ادامه به سراغ آموزش اجرای کناف بروید تا با اطلاعات هرچه بیشتر در این صنعت رشد کنید.

 

آموزش کناف برای چه کسانی مناسب است؟

 

قبل از آموزش اجرای کناف باید چه چیزهایی بدانیم؟

قبل از اینکه به سراغ آموزش کامل اجرای کناف در کیش برویم، لازم است شما را با اجزای کناف، انواع کناف کاری و کاربرد های آن آشنا کنیم. چرا که به عنوان یک کناف کار نیاز است تا ابتدا دانش تئوری بالایی در مورد کناف داشته باشید. پس ابتدا به سراغ شرح کناف و اجزای آن می رویم و مرحله به مرحله به آموزش اجرای کناف می پردازیم.

انواع اجرای کناف در کیش

همانطور که می دانید، کناف، نوعی صفحه به صورت روکش دار گچی است که بسته به هدف، در قسمت های مختلف ساختمان از جمله سقف های کاذب (جهت طراحی دکوراسیون داخلی و یکپارچه سازی سقف)، دیوارهای جدا کننده (جهت تقسیم کردن محیط داخلی یک ساختمان مثل شرکت ها و ادارات) و دیوارهای پوششی (به عنوان یک پوشش عایق برای مصارف خاص) استفاده می شود.

انواع تایل های گچی مورد استفاده در کناف:

بحث دیگری که در موضوع آموزش اجرای کناف بسیار اهمیت دارد؛ آشنایی با انواع تایل های گچی می باشد. یک مجری باید با کاربردهای انواع تایل های گچی آشنایی داشته باشد.

از جمله تایل گچی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • پانل گچی معمولی یا ساده (RG)
 • پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و کپک زدگی (MR)
 • پانل گچی مقاوم در برابر حریق و حرارت(FP)
 • پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و حریق (FM)

در نهایت متخصص این رشته می تواند بسته به هدف مشتری، بهترین کار را ارائه دهد. به طور مثال ممکن است؛ جهت کناف کاری روی سقف هتل ها، رستوران ها از پانل هایی که در برابر رطوبت و حریق مقاوم هستند؛ استفاده شوند. پس قبل از اینکه به سراغ آموزش اجرای کناف کاری برویم، این را به خاطر بسپاریم که هر یک از تایل های گچی کاربرد ویژه ای دارد و بسته به هدف مشتری، باید از آن در کناف استفاده شود.

 

 

ابزارهای لازم در کناف کاری روی سقف و دیوار

یکی دیگر از موضوعات مهم در پست آموزش اجرای کناف، آشنایی کامل با تمامی ابزارهای لازم در کناف کاری است. چرا که کناف کاری از کارهای ساختمانی و تخصصی است که نیاز به ابزارهای خاص خودش را دارد و یک مجری حرفه ای باید تمامی ابزارها مهیا و از آن در هر مرحله استفاده کند. در زیر به این ابزار اشاره کرده ایم:

 • دستگاه برش قرقره ای
  سوهان گرد
  جک نگهدارنده
  جک بالابر
  گاری حمل پانل
  دستگیره حمل پانل
  ریسمان رنگی
  انبر پانچ
  قیچی
  کاردک زاویه دار خارجی
  کاردک زاویه دار داخلی
  کمچه
  کاردک پیچ گوشتی دار
  ظرف آماده سازی بتونه
  ماله استیل
  گردبر
  پخ زن
  رنده
  اره چاقویی
  دستگاه برش طولی
  غلتک سوزنی
  چکش پلاستیکی
  پیچ زن کناف
  لیسه استیل
  سنباده دسته دار
  همزن رنگ
  تیغ برش
  سنباده ماله ای

زیرسازی کناف چگونه باید انجام شود؟

یکی دیگر از مهمترین موضوعات در بحث آموزش کامل کناف، نحوه زیرسازی کناف است. برای زیرسازی سقف کناف، تیم اجرایی باید دور تا دور سقف اصلی ساختمان را شاسی کشی کند تا سقف کاذب کناف بدون دردسر نصب شوند. پس در ادامه در مراحل اولیه آموزش اجرای کناف روی سقف به سراغ ساخت زیر ساز مناسب برای نصب کناف می رویم.

 

زیرسازی کناف چگونه باید انجام شود؟

 

آموزش کامل اجرای کناف روی سقف ( از ساخت زیرساز تا نصب کناف)

 • مرحله اول: در مرحله اول آموزش کامل اجرای کناف روی سقف، ابتدا باید به وسیله یک ریسمان رنگی روی دیوار، کد ارتفاعی اجرای سقف کناف را مشخص شود.
 • مرحله دوم: سپس سازه تراز را به وسیله پیچ 3.5 و یا رول پلاک، که عامل اتصال به صورت باربر یا غیر باربر هستند؛ در محل مشخص شده نصب شود.
 • مرحله سوم: در مرحله سوم آموزش اجرای کناف، باید بر اساس ارتفاع مورد نظر از سقف سازه تا تراز، اندازه آویزها، تعیین شود.
 • مرحله چهارم: سپس باید آویزها را با توجه به طرح ساختار سقف کناف در فواصل مناسب و توسط میخ فولادی و یا پیچ نصب شود. نصب آویز ها باید طبق نقشه ای که از قبل طراحی شده؛ نصب گردد. در واقع این مرحله چیدمان کناف سقفی را مشخص می کند.
 • مرحله پنجم: بعد از نصب آویز،باید به آن ها پروفیل هایی متصل گردد( دقت داشته باشید که رعایت فواصل مناسب با توجه به طرح زیرسازی موجب افزایش طول عمر سقف می گردد.)
 • مرحله ششم: در این مرحله برای تکمیل فرایند زیرسازی کناف، پروفیل های پانل خور سقف کاذب برای باربرها تقسیم کنید.
 • مرحله هفتم: نوبتی هم باشه نوبت، متصل کردن پانل های گچی است. پس باید پانل ها را به صورت تراز در محل نصب با رعایت تعداد پیچ های مناسب عرضی نصب شود( دقت داشته باشید که حداکثر فاصله پیچ ها 19 و 50 سانتیمتر باید باشد).
 • نکته ای که باید در این مرحله دقت داشته باشید این است که از سه نوع پیج در روند نصب کناف باید استفاده کنید. 1- پیچ هایی برای اتصال پنل به سازه ( پیچ های نوک تیز و سرمته دار) 2- پیچ های اتصال سازه به سازه (با توجه به ضخامت لایه فلزی پیچ مورد نظر مشخص می شود) 3- پیچ هایی برای اتصال سازه به کناف (پیچ های نوک تیز ).
 • مرحله هشتم: در مرحله هشتم آموزش اجرای کناف روی سقف، باید لبه های غیر فابریک برای قرار گرفتن صحیح بتونه در محل مناسب و در کنار یکدیگر قرار گیرند.
 • مرحله نهم: دقت داشته باشد که عمل بتونه ریزی جهت درزگیری، باید شرایط جوی محیط مناسب باشد. همچنین کیفیت آب مصرفی جهت تهیه بتونه بسیار مهم است. پس دما محیط را بین 15 تا 35 درجه در نظر بگیرید و از آب مصرفی زلال و دارای ph متوسط استفاده کنید.
 • دقت داشته باشید که برای درزگیری روکش گچی کناف، معمولا چندین بار باید بتونه زده شود تا به ضخامت ده میلیمتر برسد.
 • مرحله دهم: در مرحله دهم آموزش کناف کاری، باید از یک نوار گیر جهت درزگیری بین پانل ها و جلوگیری از ترک برداشتن پنل ها، استفاده شود. این مرحله به عایق شدن کناف در برابر صدا و حرارت کمک می کند.
 • مرحله یازدهم: بعد از درزگیری نوبت به رویه و آستر کناف می رسد. باید بتونه در دو مرحله آستر و رویه با رعایت فاصله زمانی (حدود 7 ساعت) و رعایت عرض مناسب (حدود 40 سانتی متر ) اجرا شود.
 • مرحله دوازدهم: بعد از درزگیری و زدن آستر، باید از یک سازه یا نوار محافظ گوشه برای محافظت از کنج دیوارها استفاده شود.
 • مرحله سیزدهم: برای اینکه زیر سازی رنگ سطح کناف، یک دست و صاف شود، از ماستیک باید استفاده کرد.
 • تا اینجا با مراحل اجرای کناف سقف آشنا شدید. با توجه به انعطاف پذیری و قابلیت های اجرایی در سقف کناف به ویژه سقف کناف دکوراتیو، طراحان عزیز می توانند ایده های متفاوتی و خلاقی را پیش بگیرند و زیبایی ساختمان ها را دوچندان کنند.

 

آموزش کامل اجرای کناف روی سقف ( از ساخت زیرساز تا نصب کناف)

طراحی کناف سقف در کیش:

به عنوان یک مجری حرفه ای در کناف کاری در کیش، باید بدانید که در طراحی سقف پذیرایی، اتاق و .. مجموع محیطی که در آن افرادی زندگی می کنند بسیار اهمیت دارد. به طور کلی همه ی ما می دانیم که کناف های سقفی، باعث افزایش زیبایی دکوراسیون منزل مشتری می شود و صاحب ملکان زیادی را به خود جذب می کند.

اما مسئله ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بسیاری از طرح های کناف شلوغ و برجسته هستند که برای فضاهای کوچک آنچنان مناسب نیستند بنابراین پیشنهاد می کنیم که برای فضاهای کوچک سعی کنید از طرح های ساده و مدرن استفاده نمایید. درست است که باید سلیقه مشتری را هم در نظر بگیرید اما شما هم باید حرفه ای پیش بروید.

دومین مسئله برای اجرای کناف ارتفاع ساختمان ها است. اگر ارتفاع خانه ای کم باشد؛ قطعا با کناف کاری بر روی سقف، باعث کوچک دیده شدن و کم شدن فضای محیط خانه می شود. که در اینجا مجری کناف، باید یک طرح بسیار ساده با حداقل فضایی که کناف می گیرد را انتخاب کند تا نه تنها از زیبایی محیط گرفته نشود بلکه ظاهر را چشمگیر کند.

سومین نکته ای که باید بدانید این است که کناف ها در برابر آب مقاومت بالایی ندارد. یعنی نمی توان از تایل های گچی ساده برای استخر، سونا و حمام های لوکس هتل ها و … استفاده کرد. اگر قصد کناف کاری برای چنین محیط هایی دارید با به سراغ تایل ها و مصالح ضد آب بروید.

خلاصه ای از آموزش نصب کناف

به طور خلاصه باید بگوییم که اگر می خواهید در حوزه کناف کاری پیشرفت کنید، باید در مورد انواع کناف، اجزای کناف، ویژگی های تایل های گچی، ابزار های مورد نیاز، نحوه زیرسازی کناف، مواد اتصال دهنده در کناف کاری، تکنیک های برش، نصب و اندازه گیری سمباده کشی، رنگ آمیزی، نحوه تعمیرات روی کناف بتونه کاری، نحوه نصب دیوارهای پوششی، نحوه نصب دیوار های جداکننده، نصب عایق کناف، نحوه طراحی کناف، ایده های خلاقانه برای ظاهر کناف و … اطلاعات کاملی داشته باشید. هر یک از این مراحل ها نیازمت تجربه و دانش خاص خودش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما