ورق کناف چیست؟

ورق کناف چیست

چند سالی است که نام کناف را زیاد سر زبان ها می شنویم و از آن در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می کنیم. اما اینکه ورق کناف سقف و دیوار از چه مواد و متریال هایی استفاده شده است؛ و یا چه انواعی دارد؛ شاید اطلاعات کافی نداشته باشیم. پس برای اینکه بدانیم ورق کناف چیست و چه انواع و مزیت هایی دارد. یا از چه موادی برای ساخت ورق کناف استفاده می شود. با هم ادامه مطلب را می خوانیم.

در این مقاله می خوانیم که قیمت کناف چقدر است؟ معایب کناف چیست؟ پودر کناف چیست؟ مشخصات فنی ورق کناف را با هم مورد بررسی قرار می دهیم. طول و عرض ورق کناف چه تاثیری در قیمت کناف دارد؟ و در نهایت مواد تشکیل دهنده کناف را با هم مورد بررسی قرار می دهیم.

کناف چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق کناف قیمت مقرون به صرفه ای دارد. امروزه در ساختمان سازی و طراحی داخلی از سازه های خشک به وفور استفاده می شود. ورق کناف یکی از اصلی ترین سازه های خشک در این صنعت ها محسوب می شود. به طور گسترده در تمام دنیا به ویژه ایران مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید که ورق کناف ایران، یکی از مرغوب ترین کناف های جهان است. کناف در صنعت طراحی دکور ساختمان های مدرن و کلاسیک به وفور استفاده می شود.

این ورقه های خشک، پنل های روکش دار گچی هستند. در ایجاد دکورهای شیک بر روی سقف و ایجاد دیوارهای جداکننده و پوششی به عنوان دیوار کاذب کاربرد زیادی دارد. نام کناف هم برگرفته از نام شرکتی است که این پنل های روکش دار گچی را برای اولین در جهان طراحی و تولید کردند. این خلاصه ای از داستان ورق کناف بود. در ادامه به سراغ انواع ورق کناف، کاربردهای دیگر آن و متریال های مورد استفاده در ساخت انواع ورق کناف ایران رفته ایم.

مطالب پیشنهادی آذین پیمان : همه چیز در مورد کناف سقف | ساندویچ پانل | سقف کاذب

ویژگی های ورق کناف چیست؟

 1. همانطور که گفته شد، مواد تشکیل دهنده کناف از تایل های گچی خشک استفاده شده است. که در سیستم ساخت و ساز خشک (بدون استفاده از آب) کاربرد دارد.
 2. جنس ورق کناف به دلیل ساختاری که دارد؛ بسیار سبک است. به طوری که در زمان وقوع زلزله ایمن است.
 3. ورق کناف هایی که از تایل های ضد حریق استفاده کرده باشد، در مواجه با آتش مستقیم می تواند حدود سه ساعت از خود مقاومت نشان دهد.
 4. هزینه ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان های مسکونی، تجاری با ورق کناف، پایین تر از گچ کاری سنتی، سنگ کاری و … است.
 5. اگر ورق کناف از تایل های گچی ویژه ای ساخته شود؛ در مواجهه با رطوبت، حرارت و صوت عایق هستند.
 6. ورق کناف به راحتی و سریع نصب می شوند. اگر می خواهید در مدت زمان کوتاهی دکوراسیون منزل و یا شرکت، هتل و … را تغییر دهید؛ می توانید از ورق کناف برای دکور سقف و دیوار استفاده نمایید.
 7. بعد از نصب ورق های کناف، به به دلیل نحوه طراحی، می توان به آسانی به تاسیسات الکتریکی ساختمان دسترسی پیدا کرد.
 8. با طراحی و اجرای کناف روی سقف به همراه یک نورپردازی زیبا، دکور پذیرایی، اتاق نشیمن و … را می تواند چشمگیر کرد.
 9. از دیگر مزیت های ورق کناف، انعطاف پذیری بالای آن است. از ورق های کناف می توان برای ایجاد سقف های دکوراتیو هندسی و غیر هندسی، قوس دار و …. استفاده کرد.
 10. از مزیت های اصلی طراحی دکور داخلی با ورق کناف، به حداقل رساندن کثیف کاری محیط است.
 11. تمیز کردن کناف بسیار راحت است. با یک پارچه نمناک می توان آن ها را تمیز کرد.
 12. از دیگر مزیت های اصلی ورق کناف، سازگار بودن برای هر وضعیت آب و هوایی است. (یعنی اینکه در هوای مرطوب، خشک و …. تغییر شکل نخواهد داد)
 13. از مزیت های مهم ورق کناف، این است که ترمیم و تعویض آسان ها بسیار راحت و بدون دردسر است.

اگر قصد دارید در کمترین زمان ممکن با هزینه ای مقرون به صرفه دکوراسیون داخلی ساختمان خود را تغییر دهید؛ از ورق کناف استفاده نمایید. یعنی به سراغ کناف کاری بروید. هزینه نسبتا مقرون به صرفه کناف، حمل و نقل، تاثیر شگفت انگیز اجرای کناف بر روی محیط داخلی و صرفه جویی در به کارگیری نیروی انسانی، موجب شده که ورق کناف به عنوان پر کاربردترین مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی های ورق کناف چیست؟

ویژگی های ورق کناف چیست؟

جنس و اجزای تشکیل دهنده ورق کناف را بیشتر بشناسید

صفحات روکش دار گچی یا همان ورق کناف، در 4 نوع تولید و در مصارف ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون استفاده می شوند. این 4 ورق کناف عبارتند از :

 • ورق کناف گچی معمولی(RG) که بیشتر مصارف عمومی دارد. برای اجرای کناف دکوراتیو سقف، بیشتر از این ورق کناف استفاده می شود.
 • ورق کناف مقاوم در برابر رطوبت (MR) که بیشتر در فضاهایی به کار برده می شود. که مدام در معرض رطوبت و آب هستند.
 • ورق کناف مقاوم در برابر (FR) که بیشتر در محل هایی که نیاز به محافظت در برابر حریق وجود دارد کاربرد دارد. به طور مثال از این نوع ورق کناف، در ستون های هتل ها، آشپزخانه های صنعتی و … مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ورق کناف مقاوم در برابر حریق و رطوبت (FM) که علاوه بر محافظت در برابر رطوبت، در برابر آتش سوزی هم مقاوم هستند. به طور مثال از این صفحات در فضاهای مرطوب مانند دیوار شفت تاسیسات یا موتورخانه ها استفاده می شود.

انواع کاربردهای ورق کناف در ساختمان را بشناسید

شاید پیش خود فکر کنید که از ورق کناف فقط برای ایجاد طرح های دکوراتیو که امروزه بسیار رواج پیدا کرده است؛ استفاده شود. اما بهتر است بگوییم که کاربرد ورق کناف فقط به این مورد ختم نمی شود. بلکه از این سازه می توان به عنوان دیوار جداکننده، دیوار پوششی و سقف یکپارچه هم استفاده کرد.

استفاده از ورق کناف به عنوان دیوارهای جدا کننده

از ورق کناف می توان در ساخت دیوار های جداکننده برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان های اداری، شرکت ها و … استفاده می شود.

استفاده از ورق کناف، به عنوان دیوارهای پوششی

از ورق های کناف برای ساخت دیوار های پوششی به منظور بازسازی سریع و کارآمد دیوارهای بنایی قدیمی، پوشش دیوارهای بنایی جدید (نازک کاری) و عایق سازی به عنوان عایق حرارتی، رطوبتی و صوتی ساختمان ها می توان استفاده کرد.

استفاده از ورق کناف به عنوان سقف های کاذب

سقف های کناف در دو نوع “سقف های کاذب یکپارچه” و “سقف های کاذب مشبک” ساخته می شوند. سقف های دکوراتیو یا همان سقف های کاذب مشبک، جز رایج ترین کاربرد ورق کناف محسوب می شود.

استفاده از ورق کناف به عنوان طرح های دکوری

از دیگر کاربردهای ورق کناف می توان به اجرای کناف پشت تلویزیون که چند سالیست طرفدار پیدا کرده است؛ اشاره کرد. با استفاده از باکس های کناف، نورپردازی و نصب باکس نور مخفی اطراف و پشت تلویزیون می توان ظاهری متفاوت به خانه بخشید.

استفاده از ورق کناف به عنوان طرح های دکوری

استفاده از ورق کناف به عنوان طرح های دکوری

اگر شما هم طرفدار تغییر دکوراسیون و ایجاد حال و هوایی متفاوت به منزل خود هستید، استفاده از ورق های کناف به عنوان طرح های دکوراتیو می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. اگر در این مورد به دنبال تیمی حرفه ای و باتجربه می گردید، قطعا متخصصین ما می توانند در این زمینه به شما کنند.

[مطالب مرتبط: کناف در کیش | قیمت اجرای کناف در کیش | کناف یا گچبرگ | سقف کاذب ]

ورق کناف ابعاد ش چقدر است؟

ورق کناف ابعاد متفاوتی دارد که بسته به هدف پروژه، نوع طراحی و همچنین شرایط محیطی به کار گرفته می شود. در ادامه به انواع صفحات کناف در طول و ضخامت های مختلف پرداخته ایم.

ورق کناف با ضخامت 6.5 میلیمتری

حداقل ضخامت ورق کناف، 65 میلیمتر است که در لبه نور مخفی که قوس تندی داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد. البته در می توان از ورق کناف با ضخامت های بالاتری استفاده کرد. اما زیبایی و تمیزی ضخامت این نوع ورق کناف را ندارد.

ورق کناف با ضخامت 9.5 میلیمتری

از ورق کناف با ضخامت 9.5 میلیمتری هم برای اجرای قوس ها که تندی کمتری دارند استفاده می شود.

ورق کناف با ضخامت 12.5 میلیمتری

این نوع پانل، از رایج ترین ورق کناف ایران است که در تمامی کاربردهای کناف، به کارگرفته می شود. یعنی چه در دیوارهای جداکننده و پوششی و چه در سقف های کاذب ساده و دکوراتیو استفاده می شود.

ورق کناف با ضخامت 15 و 18 میلیمتری و بالاتر

از ورق کناف با این ضخامت در بخش هایی از ساختمان که نیاز به استحکام بسیار بالا یا خطر برخورد شدید با دیوار وجود دارد استفاده می شود.

طول ورق کناف چقدر است؟

ورق کناف در طول های 2.4 متری ، 3 متری و 2.5 متری در بازار عرضه می شود. هرکدام از آن ها برای مصارف خاصی استفاده می شود. این مجری کناف است که باید مناسبترین ابعاد و بهترین متریال و نوع ورق کناف را انتخاب کند.

اجرای کناف توسط گروه آذین پیمان

آذین پیمان، مجری تخصصی طرح های دکوری و سازه های ساختمانی در ایران، آماده ارائه خدماتی نظیر ساخت و اجرای کناف روی سقف و دیوار، ساخت دیوار جداکننده و پوشیی، کناف کاری پشت تی وی و … به شما عزیزان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ورق کناف، نحوه خرید و اجرای آن با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما