تفاوت رابیتس و کناف

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که از ما میپرسند این است که رابیتس بهتر است یا کناف! برای اینکه بفهمیم کدام نوع سقف کاذب گچی بهتر است؛ لازم است به سراغ مقایسه و تفاوت رابیتس و کناف برویم. اکنون برای اینکه در مورد تفاوت‌های رابیتس و کناف، همه چیز بدانید؛ پس در ادامه همراه گروه آذین پیمان باشید.

آنچه در مقاله تفاوت رابیتس و کناف می خوانید:


تفاوت رابیتس و کناف از نظر متریال و نحوه ساخت آنها

کناف را می‌توان جز جدیدترین سازه ها در طراحی دکوراسیون داخلی و ساختمان سازی دانست. این سازه، به صورت تایل‌های گچی که از قبل خشک و ساخته شده؛ در بازار به فروش می‌رسد. اما در رابیتس قضیه کمی فرق دارد و ساخت آن با کمک ورق فولادی مشبک و گچکاری و گچبری ایجاد می‌شود. به طور کلی کناف، تایل های گچی آماده است. اما در رابیتس از گچ پیش ساخته خبری نیست ولی کلیه عملیات تزیین سقف به کمک گچکار انجام می‌شود.

تفاوت رابیتس با کناف


تفاوت رابیتس و کناف از نظر سرعت اجرای کار

یکی از تفاوت‌های فاحش رابیتس و کناف، سرعت اجرای آن‌ها است. بی شک سرعت اجرای سقف کاذب کناف از سرعت اجرای سقف رابیتس بالاتر است. چرا که کناف، تایل‌های گچی آماده و از پیش ساخته شده است و دیگر به صرف زمان برای خشک شدن گچ ها نیازی نیست. اما برای اجرای سقف کاذب رابیتس قطعا عملیات درست کردن ملات، گچکاری، گچبری و همچنین خشک شدن آن ها زمان بر است.

به طور مثال برای اگر یک سقف 40 متری را در نظر بگیریم. زمان لازم برای گچکاری و نصب رابیتس برای این سقف حدودا ۱۰ روز است. اما زمان مناسب برای اجرای سقف کاذب کناف، حداکثر سه روز است.


تفاوت رابیتس و کناف از نظر هزینه

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که از ما پرسیده میشود این است که هزینه رابیتس کمتر است یا هزینه کناف کاری. برای جواب به این سوال اگر عملیاتی که برای اجرای این دو مدل سقف کاذب اجرا می‌شود؛ یکبار در ذهن مرور کنیم؛ قطعا می‌توانیم به این نتیجه برسیم که هزینه اجرای سقف کاذب با کناف کمتر از اجرای رابیتس خواهد بود. در واقع از آنجایی که در رابیتس به عملیات گچبری، درست کردن ملات و عملیاتی جانبی دیگر نیاز دارد؛ از این رو به نیروهای بیشتری نیاز است که به تبع باعث بالا رفتن هزینه اجرای هر متر مربع رابیتس خواهد شد.

تفاوت رابیتس و کناف از نظر هزینه


تفاوت رابیتس و کناف از نظر کیفیت

کیفیت همیشه حرف اول را می‌زند. قطعا اگر بهترین نوع سازه برای سقف کاذب انتخاب و در سرعت و قیمت مناسبی اجرا شود؛ هیچکدام نمی‌تواند جای کیفیت را بگیرد. کیفیت کار هم به نحوه اجرای آن ها و تخصص مجری کار بستگی دارد در صورتی که از افراد خبره برای نصب سقف کاذب کناف و یا رابیتس استفاده نشود، قطعا نمی‌توان انتظار کیفیت خوبی از این سقف کاذب ها داشت. پس چه برای اجرای کناف و چه رابیتس، باید از تیمی خبره و متخصص استفاده کرد تا در نهایت هیچ مشکلی ایجاد نشود.

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت ها بین رابیتس و کناف، بحث قابلیت ترمیم است. ممکن است بعد از مدتی، نوع سقف اجرا شده نیاز به ترمیم داشته باشد و یا به کل تغییر کند. در این حالت اگر سقف کاذب از نوع رابیتس باشد؛ باید به طور کلی قید تغییر و ترمیم را زد. اما با کناف به راحتی می‌توان طراحی سقف ها را بعد از مدتی تغییر داد. در واقع قابلیت ترمیم جز مزیت‌های اصلی محسوب می‌شود.

تفاوت رابیتس و کناف از نظر تنوع در طراحی

کناف را می‌توان جز انعطاف پذیرترین سازه‌ها دانست. به همین دلیل می‌توان هر طرح دلخواهی که در ذهن شکل می‌گیرد با کناف پیاده سازی کرد. کناف آنقدر انعطاف پذیر است که تمامی طرح های پیچیده و غیر هندسی می‌توان برای سقف ها اجرا کرد. اما این مزیت، در رابیتس بسیار کم رنگ شده و دست افراد را برای اجرای انواع طرح ها محدود کرده است.

مطالب مرتبط: سقف کاذب رابیتس | انواع سقف کاذب | آموزش اجرای کناف

تفاوت رابیتس و کناف از نظر هزینه

تفاوت رابیتس با کناف از نظر وزن سازه

یکی از مزیت‌های کناف، وزن سبک آن است. به عنوان مثال وزن یک متر مربع سقف کاذب کناف به ضخامت 12.5 میلیمتر تقریبا برابر با 15 کیلوگرم بر متر مربع است. اما وزن یک متر مربع رابیتس با همین ضخامت، چیزی حدود 40 کیلوگرم است.

رابیتس بهتر است یا کناف؟

تا اینجا شما با ۷ تفاوت کناف با رابیتس آشنا شدیم و دانستیم که در این جدال دو طرفه، قطعا کناف پیروز میدان است. در واقع از نظر سرعت اجرای کار، هزینه، وزن، زیبایی، انعطاف پذیری و … در رتبه بالاتری قرار دارد. حال اگر برای اجرای سقف کاذب کناف و یا رابیتس به یک تیم متبحر نیاز دارید؛ میتوانید همه جوره روی آذین پیمان حساب کنید.

1 Comment

  1. […] مطالب مرتبط: سقف کاذب ساده و شیک | اجرای تایل 60*60 | اجرای سقف کاذب pvc | انواع سقف کاذب | تفاوت رابیتس و کناف […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما